BZX84C39-E3-18 Vishay
BZX84C39-E3-18 Images
Please contact us for more photos of BZX84C39-E3-18
Part Number BZX84C39-E3-18
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 39V \u00b12% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C39-E3-18
Datasheet download BZX84C39-E3-18.pdf
Request Quotation for BZX84C39-E3-18
BZX84C39-E3-18 Specifications
Part Number BZX84C39-E3-18
Supplier Package SOT-23
Nominal Zener Voltage 39 V
Maximum Zener Impedance 130 Ohm
Maximum Power Dissipation 300 mW
Pin Count 3
Product Dimensions 3.1(Max) x 1.43(Max) x 1.05(Max)
Test Current 2 mA
Rad Hard No
Screening Level Commercial
Operating Temperature -55 to 155 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance ±2 %
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.11 %/°C