BZX84C3V3-E3-08 Vishay
BZX84C3V3-E3-08 Images
Please contact us for more photos of BZX84C3V3-E3-08
Part Number BZX84C3V3-E3-08
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.3V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C3V3-E3-08
Datasheet download BZX84C3V3-E3-08.pdf
Request Quotation for BZX84C3V3-E3-08
BZX84C3V3-E3-08 Specifications
Part Number BZX84C3V3-E3-08
Pin Count 3
Product Dimensions 3.1(Max) x 1.43(Max) x 1.05(Max)
Rad Hard No
Maximum Reverse Leakage Current 5 uA
Screening Level Commercial
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.055 %/°C
Lead Finish Matte Tin
Maximum Zener Impedance 95 Ohm
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Zener Voltage Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 150 °C
Test Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 300 mW
Supplier Package SOT-23
Nominal Zener Voltage 3.3 V