BZX84C3V9 Fairchild Semiconductor
BZX84C3V9 Images
Please contact us for more photos of BZX84C3V9
Part Number BZX84C3V9
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 3.9V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C3V9
Datasheet download BZX84C3V9.pdf
Request Quotation for BZX84C3V9
BZX84C3V9 Specifications
Part Number BZX84C3V9
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 90 Ohm
Max Processing Temp 260
ESD Protection No
Product Dimensions 2.92 x 1.3 x 0.93 mm
Zener Voltage Tolerance 5 %
Test Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 350 mW
Maximum Reverse Leakage Current 5 uA
Configuration Single
Supplier Package SOT-23
Nominal Zener Voltage 3.9 V
Typical Voltage Temperature Coefficient -1.75 mV/K
Operating Temperature -55 to 150 °C