BZX84C51LT1G ON Semiconductor
BZX84C51LT1G Images
Please contact us for more photos of BZX84C51LT1G
Part Number BZX84C51LT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 51V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C51LT1G
Datasheet download BZX84C51LT1G.pdf
Request Quotation for BZX84C51LT1G
BZX84C51LT1G Specifications
Part Number BZX84C51LT1G
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Power Dissipation 300 mW
Maximum Zener Impedance 180 Ohm
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Max Processing Temp 260
Test Current 2 mA
Typical Voltage Temperature Coefficient 51.9 mV/K
Nominal Zener Voltage 51 V
Configuration Single
ESD Protection Yes
Supplier Package SOT-23
Zener Voltage Tolerance 6 %