BZX84C5V1LT1G ON Semiconductor
BZX84C5V1LT1G Images
Please contact us for more photos of BZX84C5V1LT1G
Part Number BZX84C5V1LT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C5V1LT1G
Datasheet download BZX84C5V1LT1G.pdf
Request Quotation for BZX84C5V1LT1G
BZX84C5V1LT1G Specifications
Part Number BZX84C5V1LT1G
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.75 mV/K
Operating Temperature -65 to 150 °C
Zener Voltage Tolerance 6 %
Maximum Power Dissipation 300 mW
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Maximum Zener Impedance 60 Ohm
ESD Protection Yes
Configuration Single
Type Voltage Regulator
Test Current 5 mA