BZX84C5V6T-7-F Diodes Incorporated
BZX84C5V6T-7-F Images
Please contact us for more photos of BZX84C5V6T-7-F
Part Number BZX84C5V6T-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.6V 7% 150mW 3-Pin SOT-523 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C5V6T-7-F
Datasheet download BZX84C5V6T-7-F.pdf
Request Quotation for BZX84C5V6T-7-F
BZX84C5V6T-7-F Specifications
Part Number BZX84C5V6T-7-F
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.25 mV/°C
Nominal Zener Voltage 5.6 V
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
MSL Level 1
Maximum Power Dissipation 150 mW
Pin Count 3
ESD Protection No
Maximum Zener Impedance 40 Ohm
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Configuration Single
Zener Voltage Tolerance 7 %
Supplier Package SOT-523
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.75 mm