BZX84C6V2 Fairchild Semiconductor
BZX84C6V2 Images
Please contact us for more photos of BZX84C6V2
Part Number BZX84C6V2
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.2V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C6V2
Datasheet download BZX84C6V2.pdf
Request Quotation for BZX84C6V2
BZX84C6V2 Specifications
Part Number BZX84C6V2
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Configuration Single
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Operating Temperature -55 to 150 °C
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.05 mV/K
Zener Voltage Tolerance 5 %
Pin Count 3
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Max Processing Temp 260
Supplier Package SOT-23
Maximum Power Dissipation 350 mW
Product Dimensions 2.92 x 1.3 x 0.93 mm
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Rad Hard No
Package 3SOT-23
Replacement Part Number PART-BZX84C6V2
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for BZX84C6V2
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
RB420DT146
ROHM
Diode Small Signal Schottky 40V 0.1A 3-Pin SMD T R