BZX84C8V2 Fairchild Semiconductor
BZX84C8V2 Images
Please contact us for more photos of BZX84C8V2
Part Number BZX84C8V2
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 8.2V 5% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C8V2
Datasheet download BZX84C8V2.pdf
Request Quotation for BZX84C8V2
BZX84C8V2 Specifications
Part Number BZX84C8V2
Nominal Zener Voltage 8.2 V
Maximum Power Dissipation 350 mW
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Rad Hard No
Typical Voltage Temperature Coefficient 4.7 mV/K
Product Dimensions 2.92 x 1.3 x 0.93 mm
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
ESD Protection No
MSL Level 1
Zener Voltage Tolerance 5 %
Test Current 5 mA
Maximum Reverse Leakage Current 0.7 uA
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C