BZX84J-B20,115 Nexperia
BZX84J-B20,115 Images
Please contact us for more photos of BZX84J-B20,115
Part Number BZX84J-B20,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 20V 2% 550mW 2-Pin SOD-323F T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84J-B20,115
Datasheet download BZX84J-B20,115.pdf
Request Quotation for BZX84J-B20,115
BZX84J-B20,115 Specifications
Part Number BZX84J-B20,115
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Supplier Package SOD-323F
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Maximum Zener Impedance 20 Ohm
ESD Protection No
Max Processing Temp 260
Zener Voltage Tolerance 2 %
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 0.8 mm
Configuration Single
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 550 mW
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 20 V
Typical Voltage Temperature Coefficient 16.2 mV/K