BZX84J-B5V1,115 Nexperia
BZX84J-B5V1,115 Images
Please contact us for more photos of BZX84J-B5V1,115
Part Number BZX84J-B5V1,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 2% 550mW 2-Pin SOD-323F T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84J-B5V1,115
Datasheet download BZX84J-B5V1,115.pdf
Request Quotation for BZX84J-B5V1,115
BZX84J-B5V1,115 Specifications
Part Number BZX84J-B5V1,115
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Supplier Package SOD-323F
Zener Voltage Tolerance 2 %
ESD Protection No
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 550 mW
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 0.8 mm
Configuration Single
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Typical Voltage Temperature Coefficient -0.75 mV/K
Rad Hard No
Lead Finish Tin
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Maximum Zener Impedance 60 Ohm