BZX84J-B6V8,115 Nexperia
BZX84J-B6V8,115 Images
Please contact us for more photos of BZX84J-B6V8,115
Part Number BZX84J-B6V8,115
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.8V 2% 550mW 2-Pin SOD-323F T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84J-B6V8,115
Datasheet download BZX84J-B6V8,115.pdf
Request Quotation for BZX84J-B6V8,115
BZX84J-B6V8,115 Specifications
Part Number BZX84J-B6V8,115
Rad Hard No
Nominal Zener Voltage 6.8 V
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Supplier Package SOD-323F
ESD Protection No
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Zener Voltage Tolerance 2 %
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.85 mV/K
Product Dimensions 1.8 x 1.35 x 0.8 mm
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 550 mW