BZX85C24-TAP Vishay
BZX85C24-TAP Images
Please contact us for more photos of BZX85C24-TAP
Part Number BZX85C24-TAP
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 24V 6% 1.3W 2-Pin DO-41 Ammo
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX85C24-TAP
Datasheet download BZX85C24-TAP.pdf
Request Quotation for BZX85C24-TAP
BZX85C24-TAP Specifications
Part Number BZX85C24-TAP
Nominal Zener Voltage 24 V
Maximum Zener Impedance 25 Ohm
Product Dimensions 4.1 x 2.6 x 2.6 mm
Zener Voltage Tolerance 6 %
Type Voltage Regulator
Supplier Package DO-41
MSL Level 1
Test Current 10 mA
ESD Protection No
Mounting Through Hole
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.0775 %/°C
Maximum Power Dissipation 1300 mW
Pin Count 2
Maximum Regulator Current 47
Operating Temperature -55 to 175 °C