| Part Number | CD0603-Z5V1 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 283550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 5.1V 5% 150mW 2-Pin Case 0603 |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CD0603-Z5V1 |
| Datasheet download |
| Part Number | CD0603-Z5V1 |
|---|---|
| Product Dimensions | 1.8 x 1 mm |
| Nominal Zener Voltage | 5.1 V |
| Supplier Package | Case 0603 |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Mounting | Surface Mount |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Test Current | 5 mA |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Zener Impedance | 60 Ohm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Configuration | Single |
| Package | 2Case 0603 |
| Replacement Part Number | PART-CD0603-Z5V1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 22V 5% 500mW 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for 1SMA5933BT3G.pdf |
|
Panasonic | Diode Switching 80V 0.15A 3-Pin SMini3-F2-B T R Download PDF datasheet for DA3J103E0L.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Switching 50V 2A 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for MURA210T3G.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 24V 5% 1W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SML4749A-E3 61.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Switching 1KV 6A 2-Pin Case R-6 T R Download PDF datasheet for 6A10-T.pdf |
|
AVX | Diode Schottky 40V 0.5A 2-Pin Case 1206 Download PDF datasheet for SD1206S040S0R5.pdf |
|
ROHM | Diode Schottky Barrier 90V 1A 2-Pin SOD-123FL T R Download PDF datasheet for RB160MM-90TR.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 11V 5% 200mW 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for BZX584C11-V-G-08.pdf |
|
Vishay | Diode Small Signal Switching 100V 0.3A 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T R Download PDF datasheet for LS4148-GS08.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Schottky 30V 0.2A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BAT54A-7-F.pdf |