| Part Number | DDZ9694-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 598160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 8.2V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DDZ9694-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | DDZ9694-7 |
|---|---|
| Nominal Zener Voltage | 8.2 V |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Product Dimensions | 2.85 x 1.7 x 1.35 mm |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Maximum Power Dissipation | 500 mW |
| Supplier Package | SOD-123 |
| MSL Level | 1 |
| Test Current | 0.05 mA |
| ESD Protection | No |
| Package | 2SOD-123 |
| Replacement Part Number | PART-DDZ9694-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 6V 5% 5W 2-Pin Case 017AA-01 T R Download PDF datasheet for 1N5340BRLG.pdf |
|
Leshan Radio | Diode Switching 1000V 1.5A 2-Pin SOD-123FL T R Download PDF datasheet for SOD157-SH.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 30V 1A 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for PMEG3010BEA,115.pdf |
|
Infineon | Diode Switching 85V 0.2A 3-Pin SOT-323 T R Download PDF datasheet for BAV 70W H6327.pdf |
|
ROHM | ESD Suppressor 2-Pin EMD Download PDF datasheet for RSB6.8STE61.pdf |
|
Semtech | Diode Superfast Rectifier 150V 2.5A 2-Pin Case G111 Download PDF datasheet for JTX1N5806.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 4.65V 2% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for SZMM3Z4V7ST1G.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 2.4V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for MMSZ4681-E3-08.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 15V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for MMSZ5245BT1G.pdf |
|
ROHM | Diode Switching 100V 0.5A 2-Pin TUMD T R Download PDF datasheet for RF05VA1STR.pdf |