| Part Number | EDZTE613.6B |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 321720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 3.7225V 3% 150mW 2-Pin EMD T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EDZTE613.6B |
| Datasheet download |
| Part Number | EDZTE613.6B |
|---|---|
| Maximum Reverse Leakage Current | 10 uA |
| Test Current | 5 mA |
| Supplier Package | EMD |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Zener Impedance | 100 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal Zener Voltage | 3.7225 V |
| Max Processing Temp | 260|265 |
| ESD Protection | No |
| Type | Voltage Regulator |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| Product Dimensions | 1.2 x 0.8 x 0.6 mm |
| Zener Voltage Tolerance | 3 % |
| Package | 2EMD |
| Replacement Part Number | PART-EDZTE613.6B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode Zener Single 5.1V 1% 250mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BZX84-A5V1,215.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Zener Single 5.6V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for DDZ9690-7.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 4.3V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBZ5229BLT1G.pdf |
|
Broadcom | Diode RF Detector Schottky 2V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for HSMS-2850-TR1G.pdf |
|
Infineon | Rectifier Diode Module (non Schottky) 1200V 171A 3-pin BG-PB34SB-1 Download PDF datasheet for DD171N12K-A.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Switching 600V 5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MURHD560T4G.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 5.6V 7% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for SZMM3Z5V6T1G.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 14V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for MMSZ4701-E3-08.pdf |
|
Infineon | Diode Switching 85V 0.25A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BAS16E6327.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 27V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF T R Download PDF datasheet for BZV55-C27,115.pdf |