LM3Z9V1T1G Leshan Radio
LM3Z9V1T1G Images
Please contact us for more photos of LM3Z9V1T1G
Part Number LM3Z9V1T1G
Manufacturer Leshan Radio
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 9.1V 200mW 2-Pin SOD-323 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM3Z9V1T1G
Datasheet download LM3Z9V1T1G.pdf
Request Quotation for LM3Z9V1T1G
LM3Z9V1T1G Specifications
Part Number LM3Z9V1T1G
Test Current 5 mA
Nominal Zener Voltage 9.1 V
Screening Level Military
Maximum Processing Temperature 260 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.2 uA
Rad Hard No
Maximum Power Dissipation 200 mW
Configuration Single
Pin Count 2
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOD-323
Typical Voltage Temperature Coefficient 5.4 mV/K
Operating Temperature -55 to 125 °C
ESD Protection Yes
Package Dimensions 1.7 x 1.25 x 1 mm
Type Voltage Regulator
Maximum Zener Impedance 15 Ohm