MM3Z12VB Fairchild Semiconductor
MM3Z12VB Images
Please contact us for more photos of MM3Z12VB
Part Number MM3Z12VB
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 12V 2% 200mW 2-Pin SOD-323F T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM3Z12VB
Datasheet download MM3Z12VB.pdf
Request Quotation for MM3Z12VB
MM3Z12VB Specifications
Part Number MM3Z12VB
Pin Count 2
Supplier Package SOD-323F
Zener Voltage Tolerance 2 %
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
ESD Protection No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Maximum Zener Impedance 23 Ohm
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 12 V
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Maximum Reverse Leakage Current 0.09 uA
Configuration Single
Product Dimensions 1.7 x 1.3 x 1 mm
Maximum Power Dissipation 200 mW