| Part Number | MM3Z12VST1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 392170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 11.99V 2% 200mW 2-Pin SOD-323 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MM3Z12VST1G |
| Datasheet download |
| Part Number | MM3Z12VST1G |
|---|---|
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Test Current | 5 mA |
| Product Dimensions | 1.7 x 1.25 x 0.9 mm |
| Maximum Zener Impedance | 25 Ohm |
| Nominal Zener Voltage | 11.99 V |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SOD-323 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Zener Voltage Tolerance | 2 % |
| ESD Protection | Yes |
| Type | Voltage Regulator |
| MSL Level | 1 |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | 8 mV/K |
| Package | 2SOD-323 |
| Replacement Part Number | PART-MM3Z12VST1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode Schottky 20V 0.5A 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for PMEG2005EB,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 3.6V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for MMSZ4685T1G.pdf |
|
Infineon | Diode Switching 85V 0.2A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BAV 99 E6706.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Rectifier Bridge Single 600V 25A 4-Pin(4+Tab) GBJ Download PDF datasheet for GBJ2506-F.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 30V 0.2A 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for SBAT54XV2T1G.pdf |
|
Broadcom | Diode PIN Attenuator Switch 50V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for HSMP-4820-TR1G.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 5.6V 2% 500mW 2-Pin Quadro MELF SOD-80 T R Download PDF datasheet for BZT55B5V6-GS08.pdf |
|
Broadcom | Diode RF Detector Schottky 2V 3-Pin SOT-323 T R Download PDF datasheet for HSMS-285B-TR1G.pdf |
|
Panasonic | Diode Zener Single 18.45V 200mW 2-Pin SC-90A Embossed T R Download PDF datasheet for DZ2J180M0L.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 5.6V 1.25W 2-Pin DO-214AC T R Download PDF datasheet for BZG05C5V6-E3-TR.pdf |