MM3Z33VB Fairchild Semiconductor
MM3Z33VB Images
Please contact us for more photos of MM3Z33VB
Part Number MM3Z33VB
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 33V 2% 200mW 2-Pin SOD-323F T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM3Z33VB
Datasheet download MM3Z33VB.pdf
Request Quotation for MM3Z33VB
MM3Z33VB Specifications
Part Number MM3Z33VB
Maximum Reverse Leakage Current 0.045 uA
Configuration Single
Maximum Power Dissipation 200 mW
Test Current 5 mA
Product Dimensions 1.7 x 1.3 x 1 mm
Operating Temperature -65 to 150 °C
Pin Count 2
Zener Voltage Tolerance 2 %
Maximum Zener Impedance 75 Ohm
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 33 V