MM3Z43VB Fairchild Semiconductor
MM3Z43VB Images
Please contact us for more photos of MM3Z43VB
Part Number MM3Z43VB
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 43V 2% 200mW 2-Pin SOD-323F T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM3Z43VB
Datasheet download MM3Z43VB.pdf
Request Quotation for MM3Z43VB
MM3Z43VB Specifications
Part Number MM3Z43VB
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 200 mW
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 43 V
Product Dimensions 1.7 x 1.3 x 1 mm
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Maximum Reverse Leakage Current 0.045 uA
Maximum Zener Impedance 141 Ohm
ESD Protection No
Zener Voltage Tolerance 2 %