MM5Z10VT1G ON Semiconductor
MM5Z10VT1G Images
Please contact us for more photos of MM5Z10VT1G
Part Number MM5Z10VT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 10V 6% 200mW 2-Pin SOD-523 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM5Z10VT1G
Datasheet download MM5Z10VT1G.pdf
Request Quotation for MM5Z10VT1G
MM5Z10VT1G Specifications
Part Number MM5Z10VT1G
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Typical Voltage Temperature Coefficient 6.25 mV/K
Configuration Single
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 200 mW
Rad Hard No
Maximum Zener Impedance 20 Ohm
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Supplier Package SOD-523
Product Dimensions 1.2 x 0.8 x 0.6 mm
Zener Voltage Tolerance 6 %
ESD Protection Yes
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 10 V