MM5Z15VT1G ON Semiconductor
MM5Z15VT1G Images
Please contact us for more photos of MM5Z15VT1G
Part Number MM5Z15VT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 15V 5% 200mW 2-Pin SOD-523 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM5Z15VT1G
Datasheet download MM5Z15VT1G.pdf
Request Quotation for MM5Z15VT1G
MM5Z15VT1G Specifications
Part Number MM5Z15VT1G
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Zener Voltage Tolerance 5 %
Supplier Package SOD-523
Product Dimensions 1.2 x 0.8 x 0.6 mm
Type Voltage Regulator
ESD Protection Yes
MSL Level 1
Maximum Zener Impedance 30 Ohm
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 15 V
Typical Voltage Temperature Coefficient 11.1 mV/K
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 200 mW