MM5Z6V8T1G ON Semiconductor
MM5Z6V8T1G Images
Please contact us for more photos of MM5Z6V8T1G
Part Number MM5Z6V8T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.8V 6% 200mW 2-Pin SOD-523 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MM5Z6V8T1G
Datasheet download MM5Z6V8T1G.pdf
Request Quotation for MM5Z6V8T1G
MM5Z6V8T1G Specifications
Part Number MM5Z6V8T1G
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
ESD Protection Yes
Product Dimensions 1.2 x 0.8 x 0.6 mm
Zener Voltage Tolerance 6 %
Type Voltage Regulator
MSL Level 1
Nominal Zener Voltage 6.8 V
Supplier Package SOD-523
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Maximum Power Dissipation 200 mW
Pin Count 2
Typical Voltage Temperature Coefficient 2.85 mV/K