MMSZ10T1G ON Semiconductor
MMSZ10T1G Images
Please contact us for more photos of MMSZ10T1G
Part Number MMSZ10T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 10V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level MMSZ10T1G
Datasheet download MMSZ10T1G.pdf
Request Quotation for MMSZ10T1G
MMSZ10T1G Specifications
Part Number MMSZ10T1G
Mounting Surface Mount
Zener Voltage Tolerance 5 %
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Nominal Zener Voltage 10 V
Maximum Zener Impedance 20 Ohm
Operating Temperature -55 to 150 °C
Test Current 5 mA
ESD Protection Yes
Configuration Single
Type Voltage Regulator
Maximum Reverse Leakage Current 0.2 uA
Maximum Power Dissipation 500 mW
MSL Level 1
Pin Count 2
Supplier Package SOD-123
Product Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm