MMSZ12T1G ON Semiconductor
MMSZ12T1G Images
Please contact us for more photos of MMSZ12T1G
Part Number MMSZ12T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 12V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MMSZ12T1G
Datasheet download MMSZ12T1G.pdf
Request Quotation for MMSZ12T1G
MMSZ12T1G Specifications
Part Number MMSZ12T1G
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Zener Voltage Tolerance 5 %
Mounting Surface Mount
Maximum Power Dissipation 500 mW
MSL Level 1
Maximum Zener Impedance 25 Ohm
Test Current 5 mA
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 150 °C
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 12 V