MMSZ27T1G ON Semiconductor
MMSZ27T1G Images
Please contact us for more photos of MMSZ27T1G
Part Number MMSZ27T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 27V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level MMSZ27T1G
Datasheet download MMSZ27T1G.pdf
Request Quotation for MMSZ27T1G
MMSZ27T1G Specifications
Part Number MMSZ27T1G
Supplier Package SOD-123
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Zener Voltage Tolerance 5 %
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 80 Ohm
Test Current 2 mA
Type Voltage Regulator
ESD Protection Yes
MSL Level 1
Maximum Power Dissipation 500 mW
Pin Count 2
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C
Rad Hard No
Maximum Reverse Leakage Current 0.05 uA
Max Processing Temp 260
Nominal Zener Voltage 27 V