MMSZ2V7T1G ON Semiconductor
MMSZ2V7T1G Images
Please contact us for more photos of MMSZ2V7T1G
Part Number MMSZ2V7T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 2.7V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MMSZ2V7T1G
Datasheet download MMSZ2V7T1G.pdf
Request Quotation for MMSZ2V7T1G
MMSZ2V7T1G Specifications
Part Number MMSZ2V7T1G
Maximum Zener Impedance 100 Ohm
Supplier Package SOD-123
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Zener Voltage Tolerance 5 %
Mounting Surface Mount
Maximum Power Dissipation 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current 20 uA
Type Voltage Regulator
Nominal Zener Voltage 2.7 V
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 150 °C
Test Current 5 mA