MMSZ5V1T1G ON Semiconductor
MMSZ5V1T1G Images
Please contact us for more photos of MMSZ5V1T1G
Part Number MMSZ5V1T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.1V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MMSZ5V1T1G
Datasheet download MMSZ5V1T1G.pdf
Request Quotation for MMSZ5V1T1G
MMSZ5V1T1G Specifications
Part Number MMSZ5V1T1G
Supplier Package SOD-123
MSL Level 1
Product Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Maximum Power Dissipation 500 mW
Test Current 5 mA
Operating Temperature -55 to 150 °C
Zener Voltage Tolerance 5 %
Maximum Reverse Leakage Current 2 uA
Pin Count 2
Lead Finish Matte Tin
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Maximum Zener Impedance 60 Ohm