MMSZ6V2T1G ON Semiconductor
MMSZ6V2T1G Images
Please contact us for more photos of MMSZ6V2T1G
Part Number MMSZ6V2T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 6.2V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MMSZ6V2T1G
Datasheet download MMSZ6V2T1G.pdf
Request Quotation for MMSZ6V2T1G
MMSZ6V2T1G Specifications
Part Number MMSZ6V2T1G
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Mounting Surface Mount
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Maximum Power Dissipation 500 mW
Supplier Package SOD-123
Zener Voltage Tolerance 5 %
Type Voltage Regulator
Operating Temperature -55 to 150 °C
Rad Hard No
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Test Current 5 mA