| Part Number | PTZTE254.3B |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 224420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 4.572V 5% 1W 2-Pin PMDS T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTZTE254.3B |
| Datasheet download |
| Part Number | PTZTE254.3B |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.5 x 2.6 x 1.9 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal Zener Voltage | 4.572 V |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Max Processing Temp | 260|265 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 20 uA |
| Supplier Package | PMDS |
| Maximum Zener Impedance | 15 Ohm |
| Type | Voltage Regulator |
| Test Current | 40 mA |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| ESD Protection | No |
| Typical Voltage Temperature Coefficient | -2.1 mV/°C |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Configuration | Single |
| Package | 2PMDS |
| Replacement Part Number | PART-PTZTE254.3B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode Schottky 30V 0.1A 2-Pin SOD-882 T R Download PDF datasheet for RB521CS30L,315.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 9.04V 2% 500mW 2-Pin SOD-882 T R Download PDF datasheet for PZU9.1B2L,315.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 68V 6% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BZX84C68LT1G.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 400V 1.5A 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for BYG20G-E3 TR.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 20V 5% 1W 2-Pin DO-41 Ammo Download PDF datasheet for 1N4747A,133.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Switching 300V 60A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube Download PDF datasheet for STTH60W03CW.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Dual Common Anode 15V 2% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BZB84-B15,215.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 60V 1.4A 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PMEG6010ETR,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Schottky 650V 20A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube Download PDF datasheet for STPSC20H065CW.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Small Signal Switching 30V 0.15A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBD2837LT1G.pdf |