RSB5.6SFHTE61 ROHM
RSB5.6SFHTE61 Images
Please contact us for more photos of RSB5.6SFHTE61
Part Number RSB5.6SFHTE61
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.6V 150mW 2-Pin EMD T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level RSB5.6SFHTE61
Datasheet download RSB5.6SFHTE61.pdf
Request Quotation for RSB5.6SFHTE61
RSB5.6SFHTE61 Specifications
Part Number RSB5.6SFHTE61
Family RSB5.6SFH
Lead Free Yes
Mounting Surface Mount
Screening Level Automotive
Nominal Zener Voltage 5.6 V
ESD Protection Yes
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Maximum Power Dissipation 150 mW
Configuration Single
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 150 °C
Test Current 1 mA