| Part Number | SML4758A-E3 61 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 542160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 56V 5% 1W 2-Pin SMA T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SML4758A-E3 61 |
| Datasheet download |
| Part Number | SML4758A-E3 61 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMA |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 4.5 mA |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.9 mm |
| Nominal Zener Voltage | 56 V |
| Maximum Zener Impedance | 110 Ohm |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SML4758A-E3 61 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Diode Schottky 30V 0.2A 2-Pin SOD323 T R Download PDF datasheet for BAT5403WE6327HTSA1.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 3.3V 2% 300mW 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for BZX585-B3V3,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Small Signal Switching 150V 0.2A 2-Pin DO-35 Bulk Download PDF datasheet for 1N3595.pdf |
|
Vishay | Diode Zener Single 3.9V 5% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for BZX384C3V9-E3-08.pdf |
|
ROHM | Diode Rectifier 400V 1A 2-Pin SOD-106 Emboss T R Download PDF datasheet for 1SR154-400TFTE25A.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 100V 8A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for VS-8TQ100STRLPBF.pdf |
|
Vishay | ESD Suppressor Diode Arrays \u00b130KV 6-Pin LLP-75 EP T R Download PDF datasheet for VBUS053CZ-HAF-G-08.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single Dual Anode Dual Cathode 3.3V 5% 1.5W 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for BZV90-C3V3,115.pdf |
|
Vishay | Diode Rectifier Bridge Single 200V 6A 4-Pin Case GBPC6 Bulk Download PDF datasheet for GBPC602-E4 51.pdf |
|
TDK | ESD Suppressor CeraDiode 15KV 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for B72570D120A60.pdf |