| Part Number | STZ5.6NT146 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 377960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Dual Common Anode 5.615V 5% 200mW 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | STZ5.6NT146 |
| Datasheet download |
| Part Number | STZ5.6NT146 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.1 mm |
| Zener Voltage Tolerance | 5 % |
| Max Processing Temp | 260|265 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Nominal Zener Voltage | 5.615 V |
| Pin Count | 3 |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Type | Voltage Regulator |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Maximum Zener Impedance | 60 Ohm |
| Configuration | Dual Common Anode |
| Test Current | 5 mA |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-STZ5.6NT146 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 36V 5% 5W 2-Pin Case 017AA-01 T R Download PDF datasheet for 1N5365BRLG.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 36V 5% 500mW 2-Pin ALF T R Download PDF datasheet for BZX79-C36,113.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Schottky 600V 6A 2-Pin(2+Tab) TO-220AC Tube Download PDF datasheet for STPSC606D.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Rectifier Bridge Single 100V 12A 4-Pin Case GBPC-W Bulk Download PDF datasheet for GBPC1201W.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Dual Common Anode 5.1V 5% 425mW 3-Pin SOT-663 T R Download PDF datasheet for BZB984-C5V1,115.pdf |
|
ROHM | Diode Switching 80V 0.1A 3-Pin SOT-323FL Emboss T R Download PDF datasheet for DAN217UMTL.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 56V 5% 1.3W 2-Pin DO-41 T R Download PDF datasheet for BZV85-C56,113.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Schottky 30V 15A 3-Pin(2+Tab) DPAK Tube Download PDF datasheet for STPS15L30CB.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Schottky 40V 1A 2-Pin DO-41 Ammo Download PDF datasheet for 1N5819.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 6.79V 2% 200mW 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for NZ9F6V8ST5G.pdf |