SZBZX84C5V6ET1G ON Semiconductor
SZBZX84C5V6ET1G Images
Please contact us for more photos of SZBZX84C5V6ET1G
Part Number SZBZX84C5V6ET1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 5.6V 7% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SZBZX84C5V6ET1G
Datasheet download SZBZX84C5V6ET1G.pdf
Request Quotation for SZBZX84C5V6ET1G
SZBZX84C5V6ET1G Specifications
Part Number SZBZX84C5V6ET1G
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 300 mW
Zener Voltage Tolerance 7 %
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 0.94 mm
Mounting Surface Mount
ESD Protection Yes
Nominal Zener Voltage 5.6 V
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.25 mV/K
Maximum Zener Impedance 40 Ohm