SZMM3Z12VT1G ON Semiconductor
SZMM3Z12VT1G Images
Please contact us for more photos of SZMM3Z12VT1G
Part Number SZMM3Z12VT1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 12V 5% 200mW 2-Pin SOD-323 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level SZMM3Z12VT1G
Datasheet download SZMM3Z12VT1G.pdf
Request Quotation for SZMM3Z12VT1G
SZMM3Z12VT1G Specifications
Part Number SZMM3Z12VT1G
Mounting Surface Mount
Supplier Package SOD-323
Typical Voltage Temperature Coefficient 8 mV/K
Zener Voltage Tolerance 5 %
Screening Level Automotive
ESD Protection Yes
Type Voltage Regulator
MSL Level 1
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 200 mW
Rad Hard No
Nominal Zener Voltage 12 V
Configuration Single
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C
Product Dimensions 1.7 x 1.25 x 0.9 mm
Maximum Zener Impedance 25 Ohm