SZMMSZ10T1G ON Semiconductor
SZMMSZ10T1G Images
Please contact us for more photos of SZMMSZ10T1G
Part Number SZMMSZ10T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 10V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SZMMSZ10T1G
Datasheet download SZMMSZ10T1G.pdf
Request Quotation for SZMMSZ10T1G
SZMMSZ10T1G Specifications
Part Number SZMMSZ10T1G
Mounting Surface Mount
Nominal Zener Voltage 10 V
Zener Voltage Tolerance 5 %
Pin Count 2
Rad Hard No
Maximum Zener Impedance 20 Ohm
Screening Level Automotive
Operating Temperature -55 to 150 °C
Test Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current 0.2 uA
Configuration Single
Product Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Type Voltage Regulator
Lead Finish Matte Tin
Supplier Package SOD-123
Package 2SOD-123
Replacement Part Number PART-SZMMSZ10T1G
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for SZMMSZ10T1G
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
EGP30J
Fairchild Semiconductor
Diode Switching 600V 3A 2-Pin DO-201AD T R