TLZ8V2B-GS08 Vishay
TLZ8V2B-GS08 Images
Please contact us for more photos of TLZ8V2B-GS08
Part Number TLZ8V2B-GS08
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 8.2V 3% 500mW 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level TLZ8V2B-GS08
Datasheet download TLZ8V2B-GS08.pdf
Request Quotation for TLZ8V2B-GS08
TLZ8V2B-GS08 Specifications
Part Number TLZ8V2B-GS08
Supplier Package Mini-MELF SOD-80
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.7 x 1.6 x 1.6 mm
MSL Level 1
Zener Voltage Tolerance 3 %
Nominal Zener Voltage 8.2 V
Type Voltage Regulator
Max Processing Temp 235 to 260
Maximum Reverse Leakage Current 7.5 uA
ESD Protection No
Lead Finish Tin/Silver
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 500 mW
Operating Temperature -65 to 175 °C
Configuration Single
Maximum Zener Impedance 8 Ohm
Test Current 20 mA
Package 2Mini-MELF SOD-80
Replacement Part Number PART-TLZ8V2B-GS08
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for TLZ8V2B-GS08
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
1N4744ATR
Fairchild Semiconductor
Diode Zener Single 15V 5% 1W 2-Pin DO-41 T R
Download PDF datasheet for 1N4744ATR.pdf
DD B6U 134 N 16 RR
Infineon
Rectifier Diode Module (non Schottky) 1600V 134A 10-Pin ECONO 2 Tray
Download PDF datasheet for DD B6U 134 N 16 RR.pdf
31DQ10
Nihon Inter
Diode Schottky Barrier 100V 4.71A 2-Pin