TZX7V5C-TR Vishay
TZX7V5C-TR Images
Please contact us for more photos of TZX7V5C-TR
Part Number TZX7V5C-TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 7.5V 3% 500mW 2-Pin DO-35 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level TZX7V5C-TR
Datasheet download TZX7V5C-TR.pdf
Request Quotation for TZX7V5C-TR
TZX7V5C-TR Specifications
Part Number TZX7V5C-TR
Test Current 5 mA
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Lead Finish Tin/Silver
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 175 °C
Product Dimensions 3.9 x 1.7 x 1.7 mm
Max Processing Temp 260
Supplier Package DO-35
Pin Count 2
Maximum Power Dissipation 500 mW
Mounting Through Hole
Configuration Single
Rad Hard No
MSL Level 1
Zener Voltage Tolerance 3 %
Nominal Zener Voltage 7.5 V
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Type Voltage Regulator
Package 2DO-35
Replacement Part Number PART-TZX7V5C-TR
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for TZX7V5C-TR
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
BZX84-C22,215
Nexperia
Diode Zener Single 22.05V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
Download PDF datasheet for BZX84-C22,215.pdf
GBU608
Diodes Incorporated
Diode Rectifier Bridge Single 800V 6A 4-Pin Case GBU Tube
Download PDF datasheet for GBU608.pdf
SS36HE3_A I
Vishay
Diode Schottky 60V 3A 2-Pin DO-214AB Plastic T R
Download PDF datasheet for SS36HE3_A I.pdf
US1DHE3_A I
Vishay
1A, 200V, 50NS, UF RECT, SMD