| Part Number | UDZVTE-1711B |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 831390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 10.99V 2% 200mW 2-Pin UMD T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UDZVTE-1711B |
| Datasheet download |
| Part Number | UDZVTE-1711B |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Test Current | 5 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Maximum Zener Impedance | 30 Ohm |
| Type | Voltage Regulator |
| Nominal Zener Voltage | 10.99 V |
| Zener Voltage Tolerance | 2 % |
| Supplier Package | UMD |
| ESD Protection | No |
| Product Dimensions | 1.7 x 1.25 mm |
| Package | 2UMD |
| Replacement Part Number | PART-UDZVTE-1711B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | ESD Suppressor Diode Arrays 8KV 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for CM1213A-04MR.pdf |
|
ROHM | Diode Small Signal Schottky 45V 0.1A 2-Pin UMD T R Download PDF datasheet for RB501V-40TE-17.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 2KV 0.5A 2-Pin DO-204AL Ammo Download PDF datasheet for RGP02-20E-E3 73.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Switching 600V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for STTH806TTI.pdf |
|
Nexperia | Diode Switching 600V 0.1A 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for BAS101S,215.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Small Signal Switching 70V 0.1A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BAL99LT1G.pdf |
|
Leshan Radio | Diode Zener Single 20V 5% 500mW 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for LMSZ5250BT1G.pdf |
|
Toshiba | Diode Schottky 30V 1A 2-Pin S-FLAT T R Download PDF datasheet for CRS03(TE85L,Q,M).pdf |
|
TDK | ESD Suppressor CeraDiode 15KV 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for B72500D 50H160.pdf |
|
ROHM | Diode Schottky 30V 0.2A 2-Pin EMD T R Download PDF datasheet for RB521SM-30T2R.pdf |