| Part Number | UDZVTE-173.6B |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 166430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 3.7225V 3% 200mW 2-Pin UMD T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UDZVTE-173.6B |
| Datasheet download |
| Part Number | UDZVTE-173.6B |
|---|---|
| Maximum Zener Impedance | 100 Ohm |
| Nominal Zener Voltage | 3.7225 V |
| Zener Voltage Tolerance | 3 % |
| ESD Protection | No |
| Type | Voltage Regulator |
| Product Dimensions | 1.7 x 1.25 mm |
| Supplier Package | UMD |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10 uA |
| Test Current | 5 mA |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Configuration | Single |
| Package | 2UMD |
| Replacement Part Number | PART-UDZVTE-173.6B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode Zener Single 5.1V 5% 1.3W 2-Pin DO-41 Ammo Download PDF datasheet for BZV85-C5V1,133.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single Dual Anode 6.2V 5% 1W 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for BZV49-C6V2,115.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky Rectifier 100V 8A 3-Pin D2PAK T R Download PDF datasheet for VS-8TQ100STRL-M3.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Switching 200V 1A 2-Pin DO-41 T R Download PDF datasheet for UF4003.pdf |
|
Infineon | Diode Schottky 600V 10A 2-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for IDH10SG60C.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 24V 2% 500mW 2-Pin ALF Ammo Download PDF datasheet for BZX79-B24,133.pdf |
|
Infineon | Diode Switching 300V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T R Download PDF datasheet for BAW 101 E6327.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Rectifier Bridge Single 800V 15A 4-Pin(4+Tab) GBJ Download PDF datasheet for GBJ1508.pdf |
|
Broadcom | Diode RF Detector Schottky 4V 6-Pin SOT-363 Bulk Download PDF datasheet for HSMS-286P-BLKG.pdf |
|
Nexperia | Diode Schottky 20V 0.5A 2-Pin SOD-882 T R Download PDF datasheet for PMEG2005EL,315.pdf |