| Part Number | 10236-6202PL |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 164770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn SCSI RCP 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 36 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector SCSI |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 10236-6202PL |
| Datasheet download |
| Part Number | 10236-6202PL |
|---|---|
| Product Dimensions | 43.5 x 9.1 x 11 mm |
| Termination Method | Solder |
| Type | SCSI |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Product Depth | 9.1 mm |
| Product Height | 11 mm |
| Product Length | 43.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-10236-6202PL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn SATA RCP 15Power 7Signal POS 1.27mm Solder ST SMD 22 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0877791001.pdf |
|
Molex | Conn SATA RCP 15Power 7Signal POS 1.27mm Solder ST SMD 22 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 0877131001.pdf |
|
Amphenol | Conn Slim SAS RCP 74 POS 0.6mm Solder RA SMD 74 Terminal 1 Port T R - |
|
Molex | Conn SAS RCP 29 POS 0.8mm Solder ST SMD 29 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 0878240015.pdf |
|
3M | 3M MINI D RIBBON (MDR) CONNECTORS - |
|
Molex | Conn SATA HDR 7 POS Solder ST Thru-Hole 7 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 67800-8025.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn MINI-SAS 16 POS 16 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 10112632-101LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI PL 50 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 50 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5-5175472-6.pdf |
|
3M | Conn SCSI RCP 26 POS 0.635mm Solder RA SMD 26 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 10226-1A10PE.pdf |
|
3M | Conn SCSI RCP 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole 20 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 10220-6212 PC.pdf |