| Part Number | 78794-0001 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 881940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn SCSI RCP 29 POS 1.27mm Solder RA SMD 29 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector SCSI |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 78794-0001 |
| Datasheet download |
| Part Number | 78794-0001 |
|---|---|
| Number of Ports | 1 |
| Operating Temperature | 0 to 55 °C |
| Gender | RCP |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package Dimensions | 49 x 13 x 4.76 mm |
| Type | SCSI |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 1.27 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pin Count | 29 |
| Termination Method | Solder |
| Number of Terminals | 29 |
| Number of Contacts | 29 |
| Product Depth | 13 mm |
| Product Height | 4.76 mm |
| Product Length | 49 mm |
| Replacement Part Number | PART-78794-0001 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | - Download PDF datasheet for 0787570004.pdf |
|
Amphenol | Conn MINI-SAS RCP 72 POS 0.75mm Press Fit RA Thru-Hole 72 Terminal 2 Port Tray Download PDF datasheet for G40HA2331HR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn SATA RCP 15Power 7Signal POS Solder RA SMD 22 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 10031569-001LF.pdf |
|
Molex | SAS PLUG CONNECTOR - |
|
Molex | Conn SCSI RCP 42 POS Solder RA SMD 42 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1719820142.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn MINI-SAS RCP 15Power 14Signal POS 1.27mm Solder RA SMD 29 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 10123371-001TRLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn MINI-SAS RCP 64 POS Press Fit RA Thru-Hole 64 Terminal 4 Port Download PDF datasheet for 10112634-101LF.pdf |
|
3M | 3M MINI D RIBBON (MDR) CONNECTORS - |
|
TE Connectivity | Conn SATA RCP 70 POS 0.5mm Solder ST Thru-Hole 70 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 2129392-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SATA RCP 36 POS Solder ST Thru-Hole 36 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 2227595-1.pdf |