| Part Number | 81080-560203-RB |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 276090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 80 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 81080-560203-RB |
| Datasheet download |
| Part Number | 81080-560203-RB |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Type | Ejector Header |
| Termination Method | Solder |
| MSL Level | 1 |
| Gender | HDR |
| Maximum Voltage Rating | 500 V |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 1.27 mm |
| Product Dimensions | 65.02 x 26.13 x 7.87 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Rows | 2 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 26.13 mm |
| Product Height | 7.87 mm |
| Product Length | 65.02 mm |
| Replacement Part Number | PART-81080-560203-RB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 80 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87402-140LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Box Download PDF datasheet for OQ08155100J0G.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84520-102LF.pdf |
|
Panasonic | F4S 48PINS HEADER - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for JANSH2N7389.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 7-215083-4.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 50P 2R MS(P2.54,H19.94) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA SMD Tray Download PDF datasheet for 0438100090.pdf |
|
Molex | Stac64\u2122 Vertical Header Assembly, 20 Circuits, Polarization B, Gray, Tray Download PDF datasheet for 0346900201.pdf |
|
Molex | NANOFIT HDR RA DLR 4CKT TIN BLK Download PDF datasheet for 10531-41104.pdf |