| Part Number | 791077005 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 310380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 791077005 |
| Datasheet download |
| Part Number | 791077005 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 12.19 x 4.19 x 4.44 mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 4.19 mm |
| Product Height | 4.44 mm |
| Product Length | 12.19 mm |
| Replacement Part Number | PART-791077005 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022057068.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026655080.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 5-534998-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68002-406HLF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0757571421.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board M F 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10106813-023112LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-108-01-S-DV-P.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450210.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 861400102YO9323LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 60 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5499206-1.pdf |