| Part Number | 0428194233 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 694390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0428194233 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0428194233 |
|---|---|
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 10 mm |
| Max Processing Temp | 265 |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Nylon 4/6 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 43.82 x 14.1 x 21 mm |
| Product Depth | 14.1 mm |
| Product Height | 21 mm |
| Product Length | 43.82 mm |
| Replacement Part Number | PART-0428194233 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-106-01-F-DV-K-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280378-1.pdf |
|
Molex | C-GRID SR VT PN 6.75 2.90MM AU-G 9CKT Download PDF datasheet for 90120-1089.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499206-9.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658622-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039281023.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 120 POS 0.8mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for ERM8-060-01-S-D-RA-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 36 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 179059-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68464-120HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0530480710.pdf |