| Part Number | 57202-S52-02ALF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 519080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 57202-S52-02ALF |
| Datasheet download |
| Part Number | 57202-S52-02ALF |
|---|---|
| Maximum Current Rating | |
| Product Dimensions | 5 x 4 mm |
| Maximum Voltage Rating | |
| Type | |
| Number of Contacts | |
| Maximum Contact Resistance | |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Rows | |
| Contact Plating | Gold Over GXT Over Nickel |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Length | 5 mm |
| Replacement Part Number | PART-57202-S52-02ALF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0535170410.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 75970-393-02LF.pdf |
|
Dubilier Components | CONN,2X5 WAY RA FEMALE C ONNCECTOR Download PDF datasheet for DBCIDCB7D05AG1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 95000-106TRLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 78048-0643.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-164402PLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 76383-304LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015249064.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 22122124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector M 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 69830-010LF.pdf |