| Part Number | CP2-SAB110-G1-FJ |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 433750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Backplane SKT 110 POS 2mm Press Fit RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CP2-SAB110-G1-FJ |
| Datasheet download |
| Part Number | CP2-SAB110-G1-FJ |
|---|---|
| Maximum Current Rating | 1 A |
| Rad Hard | No |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Gender | SKT |
| Maximum Contact Resistance | 20 mOhm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Press Fit |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 5 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -55°C to +125°C |
| Replacement Part Number | PART-CP2-SAB110-G1-FJ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451010.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0417910853.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77318-132LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 12 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 791077005.pdf |
|
Molex | 2.0WB DUAL ST PLUG ASSY 12CKT SHORT TAIL - |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 20021112-00012T4LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179030-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015249184.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 53375-0274.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-163602LF.pdf |