| Part Number | 0534081079 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 612420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 100 POS 1mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0534081079 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0534081079 |
|---|---|
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 1 mm |
| Gender | PL |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 64.2 x 6.6 x 16.35 mm |
| Housing Color | White |
| Termination Method | Solder |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 16.35 mm |
| Product Length | 64.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-0534081079 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-644486-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 532530970.pdf |
|
Samtec | Conn Terminal Strip SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SSH-020-1.5-G-D-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022057125.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026605070.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1969730-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532530470.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 25 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91910-21525LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 12mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 0394260003.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for HTSW-103-14-F-D-005.pdf |