| Part Number | 0537801070 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 796450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0537801070 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0537801070 |
|---|---|
| Maximum Voltage Rating | 125 V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 1.25 mm |
| Maximum Current Rating | 1/Contact A |
| Termination Method | Solder |
| Number of Contacts | 10 |
| Contact Plating | Gold |
| Type | Shrouded Header |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Mounting | Surface Mount |
| Replacement Part Number | PART-0537801070 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | 517-55HF-High Power Card Edge, STRADDLE MOUNT, THICKER HOST BOARD Download PDF datasheet for 101269330808201ALF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 20021521-00010T1LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292161-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 5mm Solder RA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 42820-2314.pdf |
|
3M | 3M FOUR-WALL HEADER - |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 1-215882-0.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE420124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed Tape Download PDF datasheet for 292227-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640454-4.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 555600507.pdf |