| Part Number | 929852-01-16-RA |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Quantity in stock | 214450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 32 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 929852-01-16-RA |
| Datasheet download |
| Part Number | 929852-01-16-RA |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | SKT |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 40.64 x 5.08 x 8.26 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Voltage Rating | |
| Termination Method | Solder |
| Type | |
| Maximum Current Rating | |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Contact Resistance | |
| Number of Rows | |
| Number of Contacts | |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 8.26 mm |
| Product Length | 40.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-929852-01-16-RA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021221-00016C4LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HOUSING 36P 2R FS(P1.0,H9.45) - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022057035.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3432-6202RB.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSW-102-02-T-S.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039296068.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022053081.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 535170210.pdf |
|
Amphenol-FCI | WIPOWA STORAGE BUSBAR CABLE 1-6 - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009481104.pdf |